Akkor „érezzem”, amikor a hátam közepét…
A hátfájás korunk legelterjedtebb testi fájdalmai közé tartozik, és bárcsak ne éreznénk… De mivel gyors tüneti kezelésre van szükségünk, és időt magunkra vajmi keveset szánunk, ismételten csodaszerek tucatját próbáljuk ki tapaszok, mágneses, diszk-szerű eszközök formájában...
Mielőtt levennénk a polcról az újabb mágneses „csodahátszert”, üljünk le egy pillanatra és figyeljünk befelé. Figyeljünk a fájdalomra, mert nem az ellenségünk, hanem csupán egy jel azért, hogy észrevegyük, valamit nem jól csinálunk, valamely testrészünk nincs jó állapotban.
Hátfájást nemcsak mozgásszervi panaszok okozhatnak, ezért erős, kellemetlen, furcsa, hosszantartó fájdalmaknál szükséges szakorvosi kivizsgálás.
Mert okai lehetnek még:
- tüdőgyulladás, mellhártyagyulladás, légzőszervi panaszok
- epekő, epehólyag gyulladás, gyomorfekély, nyelőcső megbetegedései
- szívbetegségek
- csontritkulás, stb.
Ha a fenti okok kizárhatóak, akkor megbizonyosodhatunk arról, hogy mozgásszervi eltérés állhat a hátfájás hátterében, ez pedig kétféleképpen orvosolható:
- gyógymasszázssal
- gyógy/gerinctornával/jógával.
Természetesen a teljes gyógyulás akkor következhet be, ha mindkét módszert egyidejűleg, kitartóan és rendszeresen alkalmazzuk.
Prevenció
Ha szeretnénk megelőzni a hát- ill. derékfájást, hetente minimum 2x hátizom erősítést tartalmazó mozgást szükséges végeznünk (gerinctorna, gerincjóga, jóga, pilates, hastánc) és kéthetente 1x gyógymasszőr által végzett masszíroztatást. A hát masszírozására elegendő fél óra. Kéthetente 1x fontos, hogy beleférjen.
Állapotjavítás
Ha már enyhébb vagy középerős hátfájást tapasztalunk, kúraszerűen masszíroztatnunk szükséges, ez akár heti 1-2 alkalmat is jelenthet. Egyéntől függően 5-10 alkalmas gyógymasszázs után, heti fenntartó kezelés szükséges, ami később kéthetivé csökkenhet. Gerinctorna/gerincjóga minimum heti 2-3 alkalommal beépítve a mindennapi életbe + rekreációs szakember vagy gyógytornász által összeállított otthoni feladatsor elvégzése akár napi szinten.
Rehabilitálás
Műtött hátgerinc, gerincsérv és egyéb igen komoly hátproblémák esetén, mindenféleképpen gyógymasszőr és gyógytornász segítségét szükséges kérnünk, és meghallgatva az ő javaslataikat, mindent megtennünk annak érdekében, hogy újból egészségesebb legyen a hátunk.